AKTINIDIE LAHODNÁ A KIWI

(Actinidia deliciosa)
Původ: jižní Čína

Aktinidie lahodná je keřovitá bujně rostoucí liána z čeledi aktinidiovitých (Actinidiaceae). Původem je z jižní Číny, kde se přirozeně vyskytuje v horských lesích mezi 800 a 2000 m.n.m. Tato rostlina se dokáže přizpůsobit subtropickému kontinentálnímu nebo středomořskému klimatu a to v tropech i horských oblastí. V době vegetačního klidu je mrazuvzdorná, jelikož sama potřebuje chlad k odpočinku, který pak zajistí úspěšný růst a plodnost. Na samičích rostlinách vyrůstají šťavnaté dužnaté bobule, kiwi, které díky své sladké až kyselé chuti, byly rozšířeny do různých zemí. Dříve byl nazýván čínským angreštem, ale během introdukce na Nový Zéland dostal nový název podle názvu národního ptáka kivi, kterého může připomínat. Toto ovoce je podobné slepičímu vejci, má obvykle hnědou chlupatou slupku a dužinu zelené barvy. 

Kiwi je známé díky vysokému množství vitaminu C, kterého má více než například pomeranč. Dále obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B6, K a E a minerály jako vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík, zinek a mangan. Má schopnost inhibovat enzymy, které rozkládají přirozenou kyselinu hyaluronovou v pokožce. Regeneruje podrážděnou pokožku a udržuje pleť hydratovanou. Semínka tohoto ovoce se využívají například k peelingu, který vaši pleť vyčistí od všech nečistot a zanechá ji hebkou na dotek.  

Typ: Stejně jako si někteří rádi pochutnají na jogurtu s ovocem, vaše pleť kvalitní bílý jogurt s pár plátky kiwi ocení úplně stejně. Stačí si trochu jogurtu rozetřít na obličej a na něj pak nanést pár tenkých plátků kiwi. Vaše pleť bude příjemně ochlazená a zároveň vypnutá a zářivá.

  1. Havlíkova přírodní apotéka
  2. |
  3. |AKTINIDIE LAHODNÁ A KIWI