ANANASOVNÍK CHOCHOLATÝ

(Ananas comosus)
Původ: jižní Brazílie a Paraguay

Ananasovník chocholatý je tropická rostlina z čeledi broméliovitých (Bromeliaceae). Je to bylinka dorůstající až do výšky 120 centimetrů a šířky 100 centimetrů. Má dlouhé špičaté listy v přízemní růžici, ze kterého vyrůstá asi 30 centimetrů dlouhý stonek zakončený velkou vejcovitou šišticí z tuhých listenů, v nichž se nachází drobné modré až nachově zelené květy. Po odkvetení se bobule srůstají společně se stonkem a vytváří dužnaté plodenství, které známe jako ovoce ananasu. Ananas je bobulovitý plod, který je složený ze sto a více samostatných bobulí. Zralé ovoce má hnědou tuhou slupku, zelenou korunu tvořenou dlouhými listy a sladkou šťavnatou dužinu žluté barvy. Původní oblastí výskytu se předpokládá území jižní Brazílie a Paraguayi. Dnes se však různé druhy ananasovníku pěstují po celém tropickém a subtropickém pásu světa.

V kosmetickém průmyslu se používá především ananasový extrakt. Ten má nejen změkčující a regenerační schopnosti, ale funguje i díky své sladké ovocné vůni jako parfumační složka. Výtažky z ananasu mají funkci pleťového kondicionéru, který zlepšuje stav a vzhled pokožky. Obsahuje bromelain, jeden z nejvýznamnějších enzymů, který má schopnost snižovat kožní záněty. Díky obsahu uhlohydrátů a AHA funguje jako zvlhčující látka, která tvoří ochranný film na pokožce, čímž efektivně brání její dehydrataci. Zlepšuje její pružnost a působí anti-age efektem. Extrakt je skvělý pro problematickou pleť, jelikož obsahuje vitamin C. Bojuje proti akné, urychluje hojení ran a aktivuje vznik nové zdravé tkáně. 

tip: Ačkoli někteří ví, že nadměrná konzumace ananasu může podráždit jazyk, ananasový extrakt nedráždí a nevyvolává alergické reakce.

  1. Havlíkova přírodní apotéka
  2. |
  3. |ANANASOVNÍK CHOCHOLATÝ