BANÁNOVNÍK

(Musa)
Původ: Papua, Nová Guinea

Banánovník je rostlina z čeledi banánovníkovitých (Musaceae). Taxonomie banánovníku je poměrně složitá, jelikož existuje na světě mnoho druhů a jejich vzájemných kříženců. Tyto rostliny mohou být vysoké pouhých několik desítek centimetrů, ale i výšky dosahující až 16 metrů. Banánovníky patří mezi jednu z nejdůležitějších ovocných rostlin dnešní doby. Jsou totiž žádanou pěstovanou komoditou pro své plody - banány. Ty  jsou podlouhlými plody, které mají hustou bělavou dužinu s nejprve zelenou a později žlutou slupkou.

Banány jsou bohaté na antioxidanty, které chrání buňky před vlivem oxidačního stresu, čímž snižují známky předčasného stárnutí. Jako potravina podporují svou vlákninou celkovou činnost imunitního a zažívacího systému. Působí preventivně před vznikem tvorby žaludečních vředů, snižují hodnotu krevního cholesterolu a cukru v krvi, čímž jsou prospěšné i u diabetu druhého stupně. Obsahuje dopamin, který disponuje antioxidační aktivitou jako u vitaminu C. Dále obsahuje flavonoidy, které chrání před infekcemi, vitamíny B6, B9 a C, měď, mangan, hořčík, draslík či železo. Je prospěšný při hojení ran a zánětů. Zjemňuje, tonizuje a hydratuje pokožku i vlasy. Nejvíce se hodí pro ošetření suché a popraskané pokožky. Napomáhá obnově kožních buněk, zmírňuje viditelnost vrásek, vyživý a osvěží. 

tip: Pokud máte doma přezrálé banány, které neradi jíte, zkuste je využít nejen na pečení banánového chlebíku, ale i jako domácí vyživující masku. Stačí banán pouze rozmačkat, přidat trochu medu, pořádně rozmíchat, nanést na obličej a nechat tak na 15 minut působit. 

  1. Havlíkova přírodní apotéka
  2. |
  3. |BANÁNOVNÍK