BLAHOVIČNÍK KULATOPLODÝ

(Eucalyptus globulus)
Původ: Austrálie a Tasmánie

Blahovičník, známý hlavně jako eukalyptus, je dřevina s jednoduchými celokrajnými listy. Eukalyptů je známo okolo 800 druhů, jejichž většina pochází z Austrálie a Tasmánie. Původní porosty lze však nalézt i v Indonésii a na Filipínách. Zajímavé však je, že jeho fosilie, kterým se odhaduje okolo 50 milionů let, byly nalezeny v Argentině. Jelikož je blahovičník poměrně odolnou dřevinou, která je pěstována v různých zemích, zdomácněl a stal se součástí porostů v přírodě. Keře i stromy mohou dorůst od několika metrů až do výšky 100 metrů a jsou schopny se dožít až několika set let. 

Jeho léčebná síla je známá již od 19. století, kdy se začal hojně využívat australskými domorodci. Eukalyptus je bohatý obzvláště na silice a flavonoidy.  Je silně protizánětlivý, antiseptický a antibakteriální. Působí hojivě a dokáže aktivizovat podkožní hojivo. Je vhodný zejména na nečistou, mastnou a unavenou pleť. Dokáže však také zmírnit onemocnění vlasové pokožky. Vlasy osvěží, ochladí a regeneruje. Oživí jejich vzhled a zvýrazní jejich odstín.

tip: Eukalyptový esenciální olej doporučujeme při revmatismu, zatuhlých kloubech, bolavých svalech či k lokálním masážím, během kterých prokrví masírovanou část těla a zmírní bolest.