BRAZILSKÁ PALMA A KARNAUBSKÝ VOSK

(Copernicia Cerifera, Copernicia Cerifera Cera)
Původ: Brazílie

Brazilská palma Copernicia Cerifera patří do čeledi arekovitých (Aracaceae). Jde o dřevinu s jednoduchým nevětveným kmenem zakončeným růžicí rozměrných listů, které mohou být dlanité, zpeřené i celistvé. Plodem jsou peckovice. Nachází se po celé délce tropického a subtropického pásu. 

Karnaubský vosk se získává z listů brazilské palmy, kde tvoří ochrannou voskovou vrstvu. Bývá označován dokonce za krále mezi vosky. Obsahuje hlavně estery mastných kyselin (80-85%), mastné alkoholy, uhlovodíky, pryskyřice a kyseliny jako kyselina skořicová, která je významným přírodním antioxidantem. Tento vosk se řadí mezi neškodné a bezpečné látky, jež jsou vhodné pro vegetariány i vegany. V potravinářství se značí jako E903 a používá se obzvláště pro dosažení lesklosti. Bývá v krémech na boty, ve voscích na nábytek, v cukrovinkách, ale také je používán ve farmaceutickém a kosmetickém odvětví. V kosmetice se používá pro ochranu pokožky a prodloužení trvanlivosti líčení či k zahuštění a stabilizaci produktů. 

tip: Skvělé jsou balzámy na rty s obsahem karnaubského vosku. Jelikož zvyšuje ochranný film, vaše rty déle ochrání a zamezuje jejich rychlému vysušení. 

  1. Havlíkova přírodní apotéka
  2. |
  3. |BRAZILSKÁ PALMA A KARNAUBSKÝ VOSK