BŘÍZA BĚLOKORÁ

(Betula pendula)
Původ: Evropa a Malá Asie

Bříze bělokorá je strom z čeledi břízovitých (Betulaceae). Charakteristikou je její černobílá kůra, převisovitá koruna a drobné větvení. Ačkoli je nenáročná, je také neobyčejně odolná. Jejím původním území je Evropa a Malá Asie. V České republice roste do nadmořské výšky 1000 m.n.m., v severní Evropě až k hranicím polárního kruhu a v jižní Evropě roste až po Apeniny a Pyreneje.

V bříze, obzvláště v bílých částech kůry,se nachází betulin, který je známý pro své protizánětlivé a tlumící účinky. Extrakt z listů břízy obsahuje škrob, flavonoidy, silice, pryskyřice, saponiny, glykosidy, třísloviny, polysacharidy, proteiny, aminokyseliny, polyfenoly, vitamíny C, B1, B6, B9 - kyselinu listovou, alkaloidy, lipidy, draslík a vlákninu. Březový výluh se používá při revmatismu, zánětech, dně či ledvinových kamenech. V kosmetice se zas využívá jako čisticí prostředek, který uvolňuje ucpané póry. Výluh se také používá jako vlasová voda. Ta napomáhá posílení vlasových kořínků, čímž se zlepšuje celková struktura vlasů i jejich vzhled. Podporuje regeneraci pokožky. V některých zemích se z březových kmenů získává cenná léčivá šťáva. V jiných zemích je však tato praxe zakázána kvůli poškozování stromu.

tip: Pokud se rozhodnete pro využití březových listů v podobě čaje, doporučujeme se poradit s odborníkem. Dlouhodobé užívání může totiž způsobit rozpad červených krvinek.

  1. Havlíkova přírodní apotéka
  2. |
  3. |BŘÍZA BĚLOKORÁ