BRUSNICE BORŮVKA

(Vaccinium myrtillus)
Původ: Asie

Brusnice borůvka je léčivá rostlina z čeledi vřesovcovitých (Ericaceae). Jde o hustě rozvětvený nízký keřík s opadavými vejčitě okrouhlými listy, výrazně stopkatými květy a modrými bobulovitými plody - borůvkami. Divoce se vyskytují v lesích ve formě větších porostů - borůvčí, kde si jejich plody můžete volně nasbírat. Kvůli svým plodům se pěstuje i pro komerční využití.  

Bobule mají výraznou chuť a jsou oblíbené ke konzumaci jak čerstvé, tak zpracované. Jsou zdrojem antioxidantů, které mají pozitivní vliv na naše zdraví. Kromě antioxidantů obsahují také flavonoidy, karotenoidy, provitamin A, vitamíny B a C, hořčík, draslík, mangan, železo, měď, zinek, chrom, ovocné cukry, kyselinu jablečnou a kyselinu citronovou, třísloviny, pektin a barviva. Sbírají se také listy, které kromě flavonoidů a tříslovin obsahují také tanin, silice, sliz a pryskyřici. Borůvky se používají jako prevence poruchy sítnice, snižují úroveň cukrů a cholesterolu v krvi, zlepšují pevnost cév, mají pozitivní účinek na ledviny a močové cesty a dezinfikuje střeva. Díky vysokému obsahu antioxidantů napomáhají zpomalit stárnutí buněk. Pokožku omladí a oživí, urychlí hojení a odstraní jemné kosmetické nedostatky. Podporuje růst vlasů a působí preventivně proti předčasnému šedivění. Vlasy ochrání před vyblednutím a snižuje škody způsobené slunce, mořskou a chlorovanou vodou a vlivy okolního prostředí jako je smog. Borůvky jsou vhodné i k léčbě problematické a aknózní pleti.

tip: Borůvky pomáhají zlepšovat i stav ekzémů a akné. Stačí si rozmačkat hrst borůvek, smíchat s trochou plnotučného bílého jogurtu a medu, nanést na pleť a nechat na 15 minut působit.

  1. Havlíkova přírodní apotéka
  2. |
  3. |BRUSNICE BORŮVKA