Zavřít

HRUŠEŇ OBECNÁ

(Pyrus communis)
Původ: jihozápadní Asie

Hrušeň obecná je ovocný strom z čeledi růžovitých (Rosaceae). Jde o hybridogenní druh se složitým vývojem, který je však významný pro své plody. Má tmavě šedý kmen s rozpraskanou kůrou, zubaté vejčité listy a bílé květy se sytě růžovými prašníky. Plodí velké malvice žluté barvy - hrušky. Roste po celém mírném pásu, však druh půdy k jeho pěstování závisí na regionu a přesné odrůdě.  

Zralé plody hrušky jsou sladké a aromatické. Konzumující se čerstvé i zpracované. Obsahují lehce stravitelné sacharidy, rozpustnou a nerozpustnou vlákninu, vitamíny A, B a C, draslík, zinek, hořčík, železo, jód, vápník a fosfor. Díky vláknině podporují trávení, čímž se pročišťuje organismus. Podporují funkci ledvin, působí proti zadržování vody a mají močopudný účinek. Extrakt z plodů se využívá jak v tělové, tak i vlasové kosmetice. Má vyhlazující a regenerační účinky. 

tip: Pokud se rozhodnete si utrhnout čerstvou zralou hrušku ze stromu, dávejte pozor na hmyz. Zralé plody jsou pro ně velmi vábné a může se stát, že byste mohli při kousnutí narazit na zavrtanou včelu, jejíž bodnutí do jazyka může být velmi vážné.

Tento eshop používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací
Souhlasím