Zavřít

JABLOŇ DOMÁCÍ

(Malus domestica)
Původ: Evropa, Malá Asie

Jabloň domácí je ovocný strom z čeledi růžovitých (Rosaceae). Patří mezi nejoblíbenější a nejpěstovanější ovocný druh v severním mírném klimatickém pásu. Vznikla šlechtěním a křížením jabloně nízké (Malus pumila) a jabloně lesní (Malus sylvestris). Jde o strom s nižším kmenem a širokou korunou. Má vejčitě tvarované listy, pětičetné bělavé květy rostoucí v chocholičnatým květenstvím a malvicové plody - jablka.

Jablka jsou oblíbená čerstvá k přímé konzumaci, ale i sušená či k vaření. Nejvýznamnějším zástupcem účinných látek obsažených v jablku je pektin. Dále obsahuje cukry, vitamin B6, B12, C a E, draslík, železo, hořčík a třísloviny. Z pohledu lékařství mají jablka velké spektrum funkcí. Pomůže při ledvinových potížích, žaludečních vředech, zažívacích potížích, ale i pročistí krev. Z rozdrcených jablek se pomocí kvašení vytváří ocet, jehož využití ocenili již staří Egypťané, Řekové a Římané. Působí na organismus zásaditě, stejně jako konzumace syrového ovoce a zeleniny, čímž přispívá ke zlepšení zdravotního stavu a imunity. Jeho konzumace zlepšuje metabolismus, podporuje vylučování škodlivých látek z těla, ničí bakterie ve střevech, čímž přispívá podpoře správné střevní mikroflóry, ale pomáhá i při artritidě a ztuhlých kloubech, či snižuje horečku. V kosmetickém průmyslu se využívá na vlasy i pleť. Jablečný ocet se používá k oplachům vlasů, které díky němu jsou posílené a krásně lesklé. Na pleť se používá při kožních zánětech, bradavicích, pigmentových skvrnách, ekzému a na akné.

tip: Jablečný ocet pomáhá i s pocením a nepříjemným tělesným pachem. Ocet stačí naředit a potřít jím podpaží, či ho použít ke koupeli nohou.

Související zboží

Tento eshop používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací
Souhlasím