Zavřít

JAHODNÍK VELKOPLODÝ

(Fragaria x ananassa)
Původ: Chile (vykřížen ve Francii)

Jahodník velkoplodý je rostlina z čeledi růžovitých (Rosaceae). Vznikl kulturním křížením dvou jiných druhů jahodníku. Jahodník vytváří menší trs se srdčitými zoubkovanými listy a květenstvím složeným z bílých květů se žlutými pestíky. Souplodím jsou nažky, které vytváří plody - jahody. Jde o přizpůsobivý druh, který preferuje mírné klima, optimálně v bramborářských oblastech. 

Jahody obsahují kyselinu citronovou, kyselinu jablečnou, pektiny, třísloviny, flavonoidy, vitamin C, vitamíny skupiny B, karoten, silice, draslík, hořčík, vápník, železo, mangan a jiné minerály a oproti jinému ovoci mají celkem nízký obsah sacharidů. Jahody jsou bohaté na antioxidanty, které podporují metabolismus a doporučují se při chudokrevnosti. Kromě plodů se u jahodníku využívají i mladé listy. Ty obsahují třísloviny, flavonoidy, silice, vitamin C a jiné prospěšné látky. Z listů se připravuje čaj, který má protizánětlivé účinky a využívá se při onemocnění močových cest a močových kamenů. Spařené listy se přikládají pro své hojivé účinky na zanícené rány. Odvar se zas používá jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní či k osvěžení dechu. Jahodová semínka mají značné procento zinku, které má pozitivní vliv na krevní oběh, a to i v pohlavních orgánech. Jahody a jejich semínka jsou proto skvělé k výrobě domácí peelingové masky, která pleť vyčistí, prokrví a rozzáří. 

tip: U některých lidí mohou jahody vyvolat kopřivku. Pozor si musí dávat i ti, kteří nesnášejí acylpyrin.

Tento eshop používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací
Souhlasím