JÍL

()
Původ:

Jíl je nezpevněná usazená hornina složená z více než 50% jílovité složky. Obsahuje jílové minerály, slídy, křemenný prach, fluidy, ale i jiné skupiny minerálů a organickou hmotu. Laicky řečeno, Jíl je velmi jemný prášek minerálního původu, který je pro kosmetické účely vyčištěn od veškerých nečistot. Jeho využití sahá daleko do minulosti. O jeho využití se totiž zmiňovali již v dávném Egyptě a  Babylónii. Ve středověku byl považován za nejlepší antibakteriální přípravek a Řekové s Římany ho využívali pro různé léčebné procedury.

Zelený jíl si získal oblibu hlavně v pleťových maskách.  Pomáhá proti tvorbě drobných vrásek a známkám předčasného stárnutí, ale i při léčbě různých kožních nemocí jako je akné, dermatitida, celulitida či strie. Je skvělý pro mastnou a problematickou pleť, kterou vyčistí do hloubky a napomáhá regulovat tvorbu kožního mazu. Pokud jde však o citlivou či suchou pleť, té může bohužel ublížit. Zelený jíl totiž vysušuje a může i podráždit. 

Ačkoli je bílý jíl velmi účinný, je v dnešní době dost podceňovaný. Funguje totiž opačně od toho zeleného a je úplným požehnáním pro citlivou a suchou pleť. Má totiž nižší zmatňující schopnost, díky čemuž tolik nevysušuje. Má také protizánětlivé a antibakteriální účinky. Pročistí zanesené ucpané póry a působí preventivně proti jejich obnově. Je často označován za hypoalergení, čímž je také účinný proti akné, ekzému či lupénce.

Růžový jíl bývá tvořen směsí bílého a červeného jílu. Svou barvu získává díky železu, které pleť posílí. Díky své jemnosti je vhodný i pro citlivou a podrážděnou pokožku se sklony k začervenání. Pomáhá s odstraněním ztvrdlé kůže, absorbuje škodlivé toxiny z pokožky a zbavuje pleť odumřelých buněk. Pleť zanechává zklidněnou, pružnou a zářivou. 

Červený jíl, nebo také Marocký jíl, je vhodný pro péči o celé tělo stejně jako jiné druhy. V porovnání je však tím nejlepším pro péči o vlasy. Ty nezacuchává, nahradí šampon i kondicioner a zanechá je lesklé a jemné na dotek. Na pleť působí detoxikačně. Pomáhá v boji s černými tečkami. Pleť vyčistí, dezinfikuje a zjemní.  

Bentonitový jíl je někdy označován za aztéckou hlínu. Obsahuje totiž vulkanický popel. Má také vysoký podíl sodíkového bentonitu, který má skvělé detoxikační účinky a vápnitý bentonit, který dodá tělu minerální látky, obzvláště vápník a křemen. V kosmetice se používá hlavně proti kožním plísním.

Foto: Princedesmers01