Kopřiva dvoudomá je až 2 metry vysoká bylina s chlupatým povrchem. Dříve se pálení dávalo za vinu kyselině mravenčí. Dnes se na vině zřejmě podílí amin acetylcholin, histamin a serotonin. Kromě tvorby puchýřků a drobných popálenin je tato bylina víceméně neškodná. V České republice, patří mezi dobře známé a rozšířené léčivé byliny. Roste totiž po celém území země a to ve všech výškových stupních. Můžeme ji nalézt ve vlhkých lesích, křovinách, podél cest, na pasekách, sídlištích i dusíkatých půdách. Přirozeně se vyskytuje na severní polokouli, ale je vnímána za invazivní druh v některých částech Evropy a Jižní Ameriky.
Kopřiva obsahuje vitamin C, vitamin B1, karotenoidy, minerální látky a jiné důležité látky pro tělo. V bylinkářství se sbírají hlavně listy a nať, někdy i oddenek či květ. Aby však byla látka co nejúčinnější, sbírá se kopřiva v období mezi březnem a květnem, popřípadně pak až do září. Čím později se však bylinka sbírá, tím méně silné jsou její aktivní látky. Využití této bylinky je velmi rozmanité. Obsahuje totiž i chlorofyl, který působí povzbudivě na metabolismus, chudokrevnost, ale zároveň antirevmaticky, protizánětlivě, nebo dezodoračně. Aktivní látky účinkují zároveň jako kardiotonikum a hlavně antivirově, díky čemuž se využívá k hojení ran. Kopřiva je také skvělým pomocníkem pro růst vlasů. Při pravidelném užití dodá vlasům pružnost a lesk. Zabraňuje jejich křehkosti, lámání, vypadávání a tvorbě lupů. A zároveň, pokožku hlavy uklidní od svědění.
tip: Pokud vám kopřiva roste na zahradě, nezbavujte se jí stejně jako ostatního plevelu. Místo toho si ji natrhejte a uvařte si vlastní odvar, který použijete k oplachování vlasů po umytí.