LICHOŘEŘIŠNICE VĚTŠÍ

(Tropaeolum majus)
Původ: sever Jižní Ameriky

Lichořeřišnice větší je rostlina z čeledi lichořeřišnicových (Tropaeolaceae). Jde spíše o nižší rostlinu, která dorůstá 15 až 40 centimetrů. Má poléhavou plazivou lodyhu, která  dosahuje délky až pěti metrů, štítovité celokrajné listy s řapíky a květy, které byly původně oranžové až červené. Dnes, u některých vyšlechtěných druhů, můžeme zpozorovat květy bílé, lososově růžové, žluté, ale i fialové. Původem pochází z oblastí Ekvádoru, Kolumbie a Peru. V 19. století byla dovezena do Evropy jako okrasná rostlina. Díky svému dobrému množícímu systému se rozšířila do oblastí tropického, subtropického i mírného klimatu - ve střední a severní Americe, Havajských ostrovech, Austrálii, Novém Zélandu  a v Číně.

 Kvůli svým výrazným květům se lichořeřišnice pěstuje hlavně pro okrasu. Je však i rostlinným antibiotikem a užívá se v lékařství a kosmetice. Obsahuje thioglykosid glykotropeolin, silice, draslík, železo, fosfor a vitamín C. Jak bylo již zmíněno, droga působí výrazně antibioticky, zejména v urogenitálním aparátu. Její použití během léčby antibiotiky zrychluje účinky léků. V kosmetice se s ní můžeme setkat hlavně ve vlasových přípravcích, jelikož bojuje s vypadáváním vlasů a tvorbou lupů a napomáhá zdravějšímu růstu. V pleťové kosmetice je využívána pro své antibakteriální a antivirové působení. 

tip: U této léčivé bylinky nebyly prokázané žádné negativní účinky. Může se proto kombinovat s léky a je neškodná i během těhotenství.