LOPUCH VĚTŠÍ

(Arctium lappa)
Původ: Starý kontinent Eurasie

Lopuch větší je rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae).  Jde o mohutnou bylinu se silným kořenem, silnou rýhovanou lodyhou, srdčitými řapíkatými listy a červenými či růžovo-fialovými trubkovitými květy. Nalézt ho můžeme na smetištích, rumištích, či kolem cest, kde často roste jako rozsáhlý plevel, a to v Evropě i Asii. Původním územím rozšíření je mírný pás od Skandinávie po Středozemní moře a od Britských ostrovů až přes celou oblast dnešního Ruska. 

Lopuch je bohatý obzvláště na inulin, silice, slizy, třísloviny a triterpeny a dále obsahuje polysacharidy, proteiny, kyselinu palmitovou a steralovou, kyselinu askorbovou, vápník, draslík a hořčík. Má močopudné, protizánětlivé, antiseptické, detoxikační a fungicidní účinky. V kuchyni se využívají mladé výhonky, řapíky a kořeny. V kosmetice a farmacii se využívá hlavně kořen, který je nejbohatší na drogu. Lopuchový čaj se používá jako léčivo trávicích potíží, žaludečních vředů a zánětů. Je skvělým antioxidantem, který při vnitřním použití napomáhá odvádění škodlivých látek z těla. Lopuchová mast či obklady se používají na obtížně se hojící rány a ekzémy. Pomáhá v boji s akné či jiných kožních problémech a zamezuje nadměrné tvorby kožního mazu. Lopuchový olejíček se zas používá k masážím vlasové pokožky, jelikož podporuje růst vlasů.

tip: Jelikož se lopuch velký vyskytuje hojně v přírodě, můžete si jej nasbírat sami. A to v období mezi červnem a říjnem.