MÁK SETÝ

(Papaver Orientale/Papaver Somniferum)
Původ: Středomoří

Mák setý je rostlina z čeledi makovitých (Papaveraceae). Jedná se o vysokou lysou rostlinu, která dorůstá až do jednoho a půl metru. Má přisedlé zubaté vejčité listy, dlouhé stopky, lysými kalichy s dvěma páry korunních plátků bílého, růžového, červeného nebo fialového zbarvení. Zralá makovice je kulovitá a má našedivělou barvu. Semena z ní jsou bílá, modrá nebo černá a silně olejnatá. Mák kvete mezi červnem a srpnem. Česká republika je ve světovém měřítku nejvýznamnější legální pěstitelskou zemí, proto pokud vyhledáváte kvalitní zdroj máku, doporučujeme zůstat na domácí půdě. 

Z nezralých makovic se vylučuje bílé mléko, které je významným zdrojem opia (,které je ve většině zemí nelegální). Většina produkce je určena pro potravinářský průmysl. Pokud jde o produkci z České republiky (viz. výše), tuzemský potravinářský mák má jen nepatrné množství morfinu a kodeinu. To se však o dováženém máku ne vždy dá tvrdit.  Makovina je však využívána i ve farmacii. Využívá se například k produkci makového oleje, který je bohatý na vápník, hořčík, železo, draslík, fosfor, vitamin E, nenasycené mastné kyseliny (kyselinu linolovou a linolenovou) a antioxidanty. Tento olej je vhodný pro suchou, citlivou i dětskou pokožku. Lehce se totiž vstřebává a účinně pleť chrání a regeneruje. Urychluje hojení popraskané a šupinaté pokožky. Zmírňuje projevy ekzémů a zvýšené citlivosti, které často vede k začervenání, svědění, pálení nebo nepříjemnému pnutí. 

tip: Makový olej je nejen skvělý na pokožku, ale je i jedlý. Hodí se proto do kuchyně, kde jím pokapáte saláty či namícháte výživné dresingy.

  1. Havlíkova přírodní apotéka
  2. Péče o pleť|Pleťové krémy
  3. |Krásná slečna s klinickou studií Cytobiol™ Iris A2 - 50 ml