MANGOVNÍK INDICKÝ

(Mangifera indica)
Původ: jihovýchodní Asie

Mangovník indický je stálezelený strom z čeledi ledvinovníkovitých (Anacardiaceae). Je to dlouhověký strom, který roste ve vlhkých monzunových tropických a hodně teplých subtropických oblastech. Jeho pěstování bylo zaznamenáno v hinduistické literatuře, která se datuje čtyři tisíce let zpátky. Pro buddhisty je posvátným stromem, jelikož pod mangovníkem prý meditoval i sám Siddharta Gautama (Buddha) a zároveň představuje symbol lásky, plodnosti a přátelství. Tento strom dorůstá do výšky 10 až 30 metrů. Má tlustý šedý či šedohnědý kmen s hustou oválnou korunou. Listy jsou v mládí žluté až červené, později leskle zelené. Drobné květy vyrůstají ve vzpřímených latách, které obsahují až několik tisíc zelenožlutých či narůžovělých květů. Plodem jsou velké podlouhlé peckovice nestejného tvaru, které známe jako mango. 

Mango je bohaté na vitaminy A, E, C a skupiny B, beta karoten, draslík, mangan, měď, zinek, vlákninu, kyselinu pantotenovou a jiné blahodárné látky. Díky vysokému obsahu vitamínů se řadí mezi antioxidanty. Právě díky svým antioxidačním a hydratačním vlastnostem se využívá v kosmetice. Má příznivý vliv v boji proti stárnutí kůže a zabraňuje i její nadměrné pigmentaci. Pokožku detoxikuje, chrání ji před vlivem volných radikálů a přispívá k obnově buněk. Zabraňuje vzniku akné. Je skvělou ingrediencí i pro vlasovou kosmetiku, jelikož podporuje růst vlasů a dodává jim přirozený lesk. 

tip: Ze semen mangovníku se vyrábí máslo, které je bohaté na mastné kyseliny, vitamíny A, C a E a antioxidanty. To pomáhá s vyrážkami, ekzémy, ale i při bodnutí hmyzem.