MÁSLOVNÍK AFRICKÝ

(Butyrospermum parkii)
Původ: tropická Afrika

Máslovník africký, také zvaný jako “karité” nebo “shea”, je strom z čeledi zapotovitých (Sapotaceae). Máslovník je opadavý strom vyrůstající v průměru do 15 metrů. Má široké obvejčité holé listy tmavozelené barvy rostoucích na koncích větví. Jeho bílé květy jsou uspořádány v hustých svazečcích a má žluté bobulovité plody. Druh se vyskytuje hlavně v tropické Africe v pásu Savan. Nachází se přesněji na území od Senegalu po západní Súdán. Roste na otevřených, slunných stanovištích, obzvláště na suchých jílových a písčitých půdách.  

Dřevo stromu je těžké a tvrdé a využívá se na stavby a konstrukce. Pro nás jsou však důležité plody stromu. Dužina těchto plodů tvoří přes polovinu plodu a konzumují se přezrálá či povařená. Ze semen, která obsahují okolo 50% tuku, se pak vytváří takzvané bambucké máslo (shea butter). Toto máslo je známe obzvláště pro nejvyšší obsah nezmýdelnitelných látek oproti ostatním rostlinným tukům. Bambucké máslo je beztvarná bílá až žlutá hmota, která se při kontaktu s lidským teplem rozpustí a  pokožku pokryje mastným ochranným filmem. Je vhodný pro všechny typy pleti, i té nejcitlivější, mastné a problematické. Neucpává póry, nedráždí a působí protizánětlivě. Má vysoké množství vitaminu E, který je přírodním antioxidantem a působí anti-aging účinkem, jelikož pleť nutí k výrobě více kolagenu. 

Tip: Pokud vás trápí nejen suchá pokožka, ale i rty, doporučujeme trošku bambuckého másla před spaním na rty a nechat přes noc působit.

Foto: Marco Schmidt