MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ

(Melissa officinalis)
Původ: východní Středozemí a Malá Asie

Meduňka lékařská je léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Jde o vytrvalou rostlinu, která dorůstá do výšky až jednoho a půl metru. Listy jsou řapíkaté, vejčité a velmi aromatické - lehce připomínající vůni citronu. Má bílé květy, které rostou mezi červnem a srpnem. Této bylince vyhovují obzvláště chráněná a slunná stanoviště s propustnou humózní půdou.

Obsahuje velké množství silic - Geranial, Neral, Citronellol Limonene, Linallol Limonene, Menthol, dále třísloviny, kyseliny hydroxy-triterpenové jako například kyselina ursolová a v menším množství také hořčiny, slizy, flavonoidy a minerální látky. Patří k nejpoužívanějším lokálním bylinkám. Má čistící účinky, pomáhá tlumit zarudnutí pokožky a urychlit průběh zánětlivé reakce. Pokožce napomáhá obnovit rovnováhu. Její antioxidační účinky pomáhají předcházet předčasnému stárnutí pokožky. Meduňka se  také přidává do šamponů pro rychle se mastící vlasy a podrážděnou a svědivou vlasovou pokožku. Vlasy příjemně provoní a zajistí dlouhotrvající pocit čerstvě umytých vlasů. 

tip: Nemáte citron či mátu a máte chuť na osvěžující domácí limonádu či drink? Přidejte čerstvé lístky meduňky, které mají osvěžující citrusové aroma.