MERUŇKA OBECNÁ

(Prunus Armeniaca, Armeniaca vulgaris)
Původ: Čína

Meruňka obecná je strom z čeledi růžovitých (Rosaceae) a rozsáhlého rodu slivoň (Prunus), mezi které patří i broskvoň, švestka či třešeň. Plody meruňky jsou peckovice oranžové barvy, které dozrávají během teplých letních dnů. Pěstuje se v oblastech s mírnou zimou, v Česku ve vinorodných krajích. Jelikož kvete již během brzkého jara, nemohou být meruňky pěstovány v podmínkách pozdních jarních mrazů, které by je poškodily. Její plody jsou plné vitamínů a jí se jak čerstvé, tak i zpracované. Popřípadě se z nich pálí meruňkovice. Pokud jde o samotná jadérka ovoce, kvůli jeho obsahu glykosidu amygdalinu (kyanogenní látka), mohou být zdraví nebezpečná. Využití však svá mají také.

Meruňkový olej se získává z jader meruňky. Má vysoký obsah vitamínů A, B a E a esenciální kyselin, zejména olejové a linoleové, díky čemuž se velmi dobře vstřebává a lehce proniká do pokožky. Dále v něm naleznete vápník, draslík, hořčík a fosfor.  Je lehký, optimalizuje produkci kožního mazu a nezanechává pocit mastnoty. Má velmi dobrý hydratační a regenerační účinek. Je vhodný pro všechny typy pleti. Obzvláště pro tu suchou, mastnou a citlivou. Působí preventivně proti stárnutí pokožky, hydratuje, zjemňuje a pomáhá při léčbě akné a ekzémů. Zklidní pokožku, která byla po delší dobu vystavena slunci.  Skvělý je i na vlasy, kterým dodá živiny a lesk. 

tip: Promasírujte si obličej s trochou meruňkového olejíčku. Je totiž skvělou prevencí pro tvorbu vrásek. Zároveň, pleť bude pružná a krásná.