OSTRUŽINÍK MALINÍK

(Rubus idaeus Linné)
Původ: Evropa a Asie

Ostružiník maliník, ale též známý jako maliník obecný,  je keřovitá rostlina z čeledi růžovitých (Rosaceae). Jde o keř vyrůstající do výšky dvou metrů s prutovitými výhony. Má několikačetné střídavé listy, bílé květy, které rostou mezi květnem a červencem a růžové plody, kterými jsou maliny. Původně se nacházel po celé Evropě a Asii. Jeho opravdový význam je však známý teprve až od 19. století. Volně se nachází v lesích, mýtinách a slunných strání. Díky jeho sladkým bobulím má však i komerční využití.

Plody a šťáva jsou velmi oblíbené ke konzumaci. A to jak v čerstvé, sušené, tak i ve zpracované podobě. Plody jsou silným antioxidantem a obsahují také vitaminy B7, C a K, minerály jako fosfor, měď, draslík, hořčík, vápník a vlákninu. Maliny patří mezi AHA kyseliny, které na pleť působí exfoliačně. Pleť čistí, zpevní a rozjasní. Semínka navíc obsahují vitamin E a esenciální mastné kyseliny. V léčitelství se používají i listy, kdy se síla drogy zvyšuje pomocí fermentace. Odvar z listů je účinný v boji proti padání vlasů a problematické pleti, která je způsobená hlavně hormonální změnou. Je mírně antibakteriální, protizánětlivý a hojivý. Díky pleti prospěšným polyfenolům a hydrolysovatelným taninám je extrakt z listů účinný v potlačení oxidace seba, zánětlivých reakcí a degradací pokožce vlastního squalenu.

tip: Odvar působí pozitivně nejen na vlasy a pokožku, ale harmonizuje i menstruační cykly, reguluje problémy během menopauzy, pomáhá zavinování dělohy po porodu či podporuje tvorbu mateřského mléka.