PELARGONIE VONNÁ

(Pelargonium Graveolens)
Původ: Afrika

Pelargonie vonná, známá také jako muškát či dříve jako čapí nůsek, je rostlina z čeledi kakostovitých (Geraniaceae). Jde o silně aromatické keře, které dorůstají do jednoho a půl metru. Květy jsou růžové s vnitřním karmínovým zabarvením. Listy jsou srdčitého dlanitého tvaru a ochmýřeného povrchu. Původní domovinou je Afrika, ale díky její nenáročnosti, byla dovezena do Evropy, odkud se rozšířila dál. Dobře snáší sucho i chladno a vyžaduje jen minimální péči. 

Pelargonie vonná je cenná pro své léčivé účinky. V lidovém léčitelství se využívala při léčbě střevních problémů, syfilisu, bolesti hlavy a kožních onemocnění. Dnes se proto olejíček z ní využívá pro farmaceutické účely. Obsahuje totiž účinné látky geraniol, citronellol, citral, lanalol a limonen. Olejíček působí antidepresivně a antisepticky, ale rovněž má adstringentní vlastnosti. V péči o pleť je velmi cenná jeho vlastnost vyrovnávat tvorbu kožního mazu. A to v případě jak extrémně suché, tak i mastné pokožky.

tip: Pokud jste ve fázi přechodu, přidejte 3-5 kapek éterického oleje z pelargonie do aromalampy či difuzéru. Jeho aroma uklidní při návalech, nespavosti i nadměrném pocení.