PETRŽEL

(Petroselinum)
Původ: východní Středozemí

Petržel je bylinka z čeledi miříkovitých (Apiaceae), která pochází z východního Středomoří, odkud se rozšířila do celého mírného pásma. Ačkoli se využívá hlavně v kuchyni, její zázračné účinky jsou známé již od dob antických. 

Petržel je obzvláště bohatá na draslík a mangan. Mezi dalšími látkami, které obsahuje, nalezneme  a-terpinen, a-pinen, apiol, myristin, glykosid apiin, kyselinu palmitovou, oleoresin a tetramethoxyallylbenzen, některé flavonoidy jako apigenin, apiline luteolin a chrysoeriol a vitamíny K, C a A. Olej se získává se ze semínek petržele, které mají charakteristickou kořeněnou vůni po petrželi. Vykazuje antimikrobiální, antiseptické a detoxikační vlastnosti. Pomáhá detoxikovat pokožku od toxinů. Napomáhá hojení jizviček a stroupků, vyhlazuje kůži a vyběluje pigmentové skvrny. Je vhodný pro suchou, citlivou i problematickou pleť a je vhodný při vyrážkách. Osvěžuje a zabraňuje otokům po namáhavé noci a pomáhá i při odstranění černých teček. 

tip: Pokud Vás trápí akné či nesrovnalosti tónu pleti, doporučujeme si udělat domácí pleťovou vodu právě z listů této bylinky.