PIVOŇKA LÉKAŘSKÁ

(Paeonia officinalis L.)
Původ: Dálný východ

Pivoňka lékařská je léčivá rostlina z čeledi pivoňkovitých (Paeoniaceae). Její stonek je nejprve huňatý a později lysý. Listy jsou trojčetné s hluboce dělenými laloky a květy výrazného růžového, fialového či purpurově až červeného zbarvení. Jde o vytrvalé polokeře či keře, které dorůstají do výšky až půl metru. Tato rostlina pochází z dálného východu, odkud se dostala do Evropy během středověku. Dnes jí můžeme naleznout například v jižním Švýcarsku, Rakousku, Francii, Španělsku, Albánii, Chorvatsku či Itálii. Díky svému vzhledu je však velmi oblíbená jako okrasná rostlina. Pěstuje se však jen na slunných, popřípadě polostínitých, stanovištích s úrodnou půdou. Je totiž velmi náročná na živiny.

V kořenu se nachází alkaloid peregrinin, třísloviny, škrob, cukr, organické kyseliny, šťavelan vápenatý, sacharóza a glykosidy. V květech zas třísloviny, sliz, peonidin a glukóza. V kosmetice se používá hlavně v boji proti stárnutí pleti, jelikož zlepšuje její elasticitu a udržuje vyváženou hydrataci. Podporuje růst nových kožních buněk a dodává pleti jas. Hojí i popraskanou a mechanicky poškozenou kůži. Má protizánětlivé a antioxidační účinky. Používá se proto také pro podporu cirkulace krve v tkáních a lepší obnovu popraskané kůže a kůže se sklony k zánětlivým reakcím. Dobře hojí a zajizvuje. 

tip: Jak někteří bylinkáři tvrdí, odvar z kořene má dobrý vliv při křečových potížích trávicího traktu. Stačí trochu kořene krátce povařit ve víně a po doušcích usrkávat.

Související zboží