ŘEBŘÍČEK OBECNÝ

(Achillea Millefolium)
Původ: Evropa, Asie

Řebříček obecný je vytrvalá rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Dorůstá do výšky až 80 centimetrů. Má plazivý oddenek, přímou chlupatou a hustě listnatou lodyhu. Jeho listy jsou přisedlé a střídavé a květenstvím je chocholík, který je složený z drobných úborů bílých až narůžovělých květů. Ačkoli dává přednost suchým písčitým nebo kamenným půdám, je celkem nenáročný na půdní podmínky. Je rozšířen téměř po celé Evropě a Asii, odkud byl zavlečen do Austrálie, Nový Zéland a Severní Ameriky. 

Jeho latinský název má od bájného hrdiny Achilla, který údajně pomocí řebříčku ošetřoval tržné rány způsobené během Trojské války. Má obsah bohatý na silice, alkaloidy, hořčiny, flavonoidy, třísloviny, fosfor, draslík, kyselinu šťavelovou, chinovou a citronovou, všechny izomery tokoferolu a mastné kyseliny, kterými jsou kyselina linolová, palmitová a olejová. Listy řebříčku pomáhají hojení drobných ran, popálenin či bodnutí od hmyzu. Stahuje póry, podílí se na regulaci podkožního mazu, změkčuje pokožku, kterou i projasňuje. Vhodný je i pro léčbu o vlasy, kde reguluje tvorbu lupů. 

tip: Řebříček se používá i pro sedací koupele při různých gynekologických problémech jako výtoky, ale i záněty vaječníků. Ty se pak doplňují o popíjení řebříčkového čaje.

Související zboží