RŮŽE DAMAŠSKÁ

(Rosa x damascena)
Původ: Persie území Indie a Íránu

Růže damašská, nebo také damascénská, je oblíbenou teplomilnou okrasnou rostlinou z čeledi růžovitých (Rosaceae). Poprvé bylo její pěstování zaznamenáno Peršany již několik set let před naším letopočtem. Byla velmi oblíbená v zahradách antického Řecka a Říma a do zbytku Evropy se později dostala díky křižáckým výpravám. Jde o  hybridně ušlechtěnou růži, která tvoří obloukovité keře vysoké okolo dvou metrů. Má hustě ostnaté výhony, lichozpeřené listy světle zelené barvy. Květy jsou spíše drobnější a ploché s růžovým zbarvením. V dnešní Evropě však patří mezi vzácné druhy a pěstuje se hlavně v Bulharsku, Francii a Turecku. Ačkoli jde o okrasnou rostlinu, využívá se také v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu.

V kosmetickém průmyslu je tato růže oblíbená obzvláště v podobě éterického oleje.  Má příjemnou ženskou květinovou vůni, která je v porovnání s jinými růžemi, tou nejvýraznější. Proto patří mezi nejoblíbenější esence do parfémů. Inhalace tohoto aroma má harmonizující účinky během migrén, PMS, bolestivé menstruaci či menopauze, ale také během stresu, smutku, nervozitě, nespavosti a depresí. Extrahuje se parní destilací z čerstvých okvětních lístků. Mezi její hlavní aktivní látky patří citronellol, citral (silný antimikrobiální látka nezbytná pro syntézu vitaminu A), carvone, eugenol (jeden z nejbohatších antioxidantů), farnesol (přírodní pesticid), methyl eugenol (antiseptická látka) a vonné látky jako citronellyl acetát, nerol, fenyl-acetaldehyd a fenyl geraniol. Jeho protizánětlivé, antiseptické, antibakteriální, dezinfekční a antioxidační účinky jsou velmi příznivé pro pokožku. Tu totiž zjemňuje, posiluje, výrazně regeneruje a vyhladí drobné vrásky. Vedlejším produktem destilace okvětních lístků je růžová voda. Ta funguje jako tonikum a zmírňuje svědění. Dá se však využít i v péči o vlasy, či ve vysoké kvalitě i v kuchyni.

tip: Olejíček se považuje dokonce i za afrodiziakum. Na pokožku si však naneste jen velmi malé množství. Je totiž velmi vzácný, jelikož se na výrobu jednoho litru spotřebuje klidně i několik tun okvětních lístků.

Související zboží