RŮŽE ŠÍPKOVÁ

(Rosa canina)
Původ: území mezi Tureckem, Jihozápadní a Střední Asií

Růže šípková je vytrvalá keřovitá rostlina z čeledi růžovitých (Rosaceae), která patří mezi nejběžnější volně rostoucí druh růží ve střední Evropě. Roste hlavně na suchých stráních, podél polních cest, ale i na neobdělávaných půdách. Má ráda kamenité, písčité, hlinité, jílovité, kyselé i zásadité půdy. Špatně však snáší půdu zasolenou. Má ostnatý povrch a bez opory dorůstá do výšky až tří metrů. Květy, které kvetou mezi květnem a červnem, jsou příjemně vonné a růžového či bílého zbarvení. Po opylení pak vyvinou jedlé červené šípky.

Růže šípková je považová za léčivou rostlinu už asi dva tisíce let. Květy a šípky, které rodí, obsahují vitamíny C, B1 a B2, E, P a K. Dále jsou zdrojem karotenoidů, glykosidů, cukrů, organických kyselin - kyseliny citronové, jablečné a nikotinové, pektinů, tříslovin, nebo slizů. Šípkový olej, který se získává CO2 extrakcí, si díky tomuto procesu udržuje obsah s vysokým množstvím nenasycených mastných kyselin. Zahrnuje až 60 % linolové kyseliny, 35 % α-linolenové kyseliny, 22 % olejové kyseliny, menší množství kyseliny stearové a kyseliny palmitové. Působí regeneračně na zralou pleť, urychluje hojení jizviček, které se tvoří po akné, či strie. Redukuje pigmentové skvrny, eliminuje tvorbu kožního mazu a zvyšuje elasticitu pokožky. Dokáže si poradit i se suchými a zničenými vlasy a je účinný také proti lupům.

tip: Šípky nemají žádné vedlejší účinky. Jen si buďte vědomi, že je šípkový čaj močopudný a můžete se při jeho častém popíjení trochu naběhat.