SVĚTLÍK LÉKAŘSKÝ

(Euphrasia officinalis)
Původ: Evropa, Asie

Světlík lékařský, lidově Ambrožka, je rostlina řadící se do čeledi zárazovitých (Orobanchaceae). Jedná se o poloparazitickou rostlinu s tenkým vřetenovitým kořenem, větvenou a mírně pýřitou lodyhou dosahující 30 centimetrů, vejčitými listy a květní korunou s květy bílého zbarvení se žlutou trubkou. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, ačkoli na jihu je spíše vzácností. Preferuje totiž slabě kyselé stanoviště s písčitou vlhkou půdou. Nejčastěji se nachází na loukách, pastvinách či rašeliništích. 

Tato rostlina se využívá hojně v lidovém léčitelství a homeopatii, zejména při léčbě očních onemocnění. Obsahuje vitamíny A a C, iridoidní glykosidy, třísloviny, ligany, silice, flavonoidy a fenolkarbonové kyseliny. Je vhodný pro obklady očních víček při únavě. V kosmetice se jeho extrakt využívá kvůli jeho schopnosti redukovat začervenání a zklidnění podráždění. Používá se k ošetření pokožky, kterou trápí hnisavé rány. Má antimikrobiální účinky a lehce stahuje póry. Pleť celkově tonizuje, zjemňuje a lehce vyhlazuje.   

tip: Pokud jde o světlík, věřte radši odborníkům a vyhýbejte se světlíku v domácí kosmetice z důvodu choroboplodných zárodků ve vodě.