ŽENŠEN PRAVÝ

(Panax ginseng/schinseng)
Původ: Čína

Ženšen pravý je léčivá rostlina z čeledi aralkovitých (araliaceae). Někdy se mu nazývá všehoj a patří k nejznámějším exotickým léčivým bylinám. Jde o vytrvalou bylina vyrůstající do výšky 30 až 60 centimetrů. Podzemní část tvoří mohutná kořenová hlava, ze které pak vyrůstají dva rozvětvené mrkvovité kořeny. Má nevětvenou lodyhu, řapíkaté dlanité listy a drobné zelenobílé květy složené v okolíku.

Využívá se hlavně jeho dužnatý, žlutošedý kořen, který se tvarem podobá lidskému tělu. Jeho čínský název se proto dá přeložit jako člověk, duch či život. Řadí se mezi adaptogeny, což jsou rostliny, které zvyšují odolnost organismu vůči fyzickému a psychickému přetížení. Ženšen obsahuje velké množství účinných látek, mezi které patří saponiny, antioxidanty, polysacharidy a peptidy. Ginsenosidy pomáhají při zánětech, hypertenzi, ateroskleróze, nespavosti, poruchách erekce i neplodnosti. Používá se také k prevenci stresu, neurastenii či cukrovce. Díky antibakteriálním účinkům působí jako přírodní antibiotikum. Zlepšuje metabolismus organismu, hojí rány a má dobrý vliv na funkci jater a paměť. 

tip: U ženšenu je důležité dodržovat doporučené dávkování, poraďte se proto s odborníkem. Při překročení dávky se může totiž projevit nespavost či zvýšený tlak.