CHMEL OTÁČIVÝ

(Humulus lupulus)
Původ: mírný pás Evropy a Asie

Chmel otáčivý je vytrvalá liána z čeledi konopovitých (Cannabaceae). Má silný svislý nadzemní oddenek a velký počet podzemních výhonků. Stonek je drsný a porostlý háčkovitými chlupy, které rostlině pomáhají při popínání. Listy jsou ve přední části dlanité a dlouze řapíkaté a dosahují velikosti až 20cm. V horní části lodyhy se pak nachází menší listy, které jsou střídavě celistvé či laločnaté.  Plodem jsou zploštělé vejčité nažky se suchými listeny žlutého zbarvení. Tato rostlina se původně vyskytovala v mírném pásu Evropy a Asie. Dnes je však rozšířena po celém mírném pásu a dále i v Jižní Americe a Austrálii. 

Nejznámějším využitím chmelu je výroba piva. V kosmetice bývá proto využíván v produktech označené jako “pivní kosmetika”. Obsahuje pryskyřice, hořčiny, silice s terpenoidy, flavonoidy, fytoncidy, fytosteroly, vosky a cholin. Pivní kosmetika má pozitivní vliv na naše vlasy, nehty i pokožku. Obsahuje také vitamíny skupiny B a minerály jako hořčík, draslík či sodík. Pleť vyčistí, zvláční a udrží hydratovanou. Vlasům dodá pevnost a lesk. 

tip: Pokud pivo “náhodou” nedopijete, využijte ho k umytí vašich vlasů. Vaše vlasy jím budou možná cítit, za to pozitivní efekt je zaručený.

  1. Havlíkova přírodní apotéka
  2. Skin
  3. |Bio Havlíkův balzám na rty - 5ml