CITRUS LIMONOVÝ

(Citrus limon)
Původ: jižní Čína

Citronovník, neboli citrus limonový, je subtropický strom z čeledi routovitých (Rutaceae). Jeho původ není stoprocentně jistý, ale odhaduje se na jih Číny u hranic s Indií a Barmou. Během 7. století byl introdukován na území Persie, Iráku a Egypta, odkud se díky arabské kultuře rozšířil do celého Středomoří až na Sicílii. Během druhé výpravě Kryštofa Kolumba byly pak semena dopraveny do dnešní Ameriky. Ačkoli nejkvalitnější plody produkuje na místech příliš chladnými pro vyzrání jiných citrusů jako jsou pomeranč či grapefruit, sám o sobě špatně snáší i krátkodobé ochlazení pod bod mrazu.    

Hlavním důvodem pěstování jsou plody, citrony, které obsahují vysoké množství vitaminu C, dále vitaminu B a provitaminu A, flavonoidy, steroly, mastné kyseliny, kumariny, karotenoidy, uhlovodíky a esenciální látky.  Citronová šťáva působí antisepticky, dezinfekčně a je využívána jako konzervační látka. A díky jejich přibližnému 87% složení vody je využíván jako přírodní okyselovadlo. Ze slupek, semen i květů se pak lisují éterické oleje používané jak v kosmetice, tak i v aromaterapii. Mezi kosmetickými využitími mají citrony, díky svému vysokému obsahu vitaminu C, funkci přírodního zesvětlovače a tonizovače pokožky. Citronová silice má detoxikační účinek, který reguluje tvorbu kožního mazu, čímž je vhodný pro mastnou pleť. Působí také preventivně proti vypadávání vlasů a tvorbě lupů, napomáhá posílení vlasů a osvěžuje vlasovou pokožku. 

tip: Pokud vás trápí černé tečky na nose, doporučujeme si, po peelingu a důkladném vyčištění pleti, nakrájet plátek citronu a potřít si jím několikrát nos a celou T-zónu.  Díky obsahu kyseliny citronové a kyseliny glykolové (AHA) je citron skvělým pomocníkem v boji s černými tečkami, jelikož zamezuje jejich produkci.

Související zboží

  1. Havlíkova přírodní apotéka
  2. Skin
  3. |Bio Havlíkův balzám na rty - 5ml