DUB LETNÍ

(Quercus robur)
Původ: Eurasie

Dub letní je opadavý strom z čeledi bukovitých (Fagaceae). Má mohutný kmen s mohutně rozloženou a protáhlou korunou. Jeho borka je hrubě rozpukaná a šedivého zbarvení. Listy jsou obvejčité a nepravidelně peřenolaločnaté. Kvete mezi dubnem a květnem. Květenství má charakter jehnědu a plodem je žalud. Narozdíl od dubu zimního lépe snáší střídání podnebí a roste téměř v jakémkoli typu půdy, kromě té písčité. 

Využívá se poze čerstvá kůra mladých stromů, však více používanou je kůra bratra dubu zimního. Kůra je velmi bohatá na minerální látky jako jsou draslík, zinek, vápník, kobalt, měď, železo, mangan, nikl, stroncium nebo hliník. Dále obsahuje fytoncidní látky, které mají antibiotické účinky, flavonoidy (antioxidační látky), třísloviny a pryskyřici. Výtažky jsou blahodárné pro ošetření kožních onemocnění. Působí protizánětlivě, což se hodí při boji s akné a plísní a napomáhá i hojení ran. Stahuje póry a zanechává pokožku ošetřenou a svěží.  

tip: Kůra starších stromů (a stejně tak ta dlouho skladovaná) jsou považovány za bezcenné, proto netrapte duby, které neznáte a nechte jim jejich kůru. 

  1. Havlíkova přírodní apotéka
  2. Skin
  3. |Bio Havlíkův balzám na rty - 5ml