HRUŠKOVEC PŘELAHODNÝ A AVOKÁDO

(Persea americana)
Původ: Střední Amerika (Jižní Mexiko)

Hruškovec přelahodný je statný exotický strom, který se jako jediný strom z čeledi vavřínovitých (Lauraceae) využívá pro své plody. Původně pochází z jihu Mexika. Během kolonizace se však rozšířil do celého území Střední Ameriky, severozápad Jižní Ameriky a na Karibské ostrovy. Dnes se pěstuje i na jihu Spojených států, v evropských a afrických státech v okolí Středozemního moře, tropické Africe, jihovýchodní Asii, Austrálii, Novém Zélandu i Oceánii. Avokádo je ovoce, které má světle žlutou dužinu, velkou pecku a tmavozelenou až černou slupku. 

Avokádo je bohatým zdrojem minerálních látek jako jsou draslík, měď, hořčík, fosfor, a vitamínů C, E, K, H, B3 a B5. Dužina obsahuje velmi nízké množství cukrů a vysoké množství tuku. Složení mastných kyselin se totiž podobá složení olivového oleje. Jeho aktivní látky z něho dělají skvělého pomocníka v péči o podrážděnou, stárnoucí a vysušenou pokožku celého těla. Proto se není čemu divit, že je v kosmetice tak oblíbený. Olej má silné antioxidační vlastnosti podporující obnovu a regeneraci buněk pokožky, které chrání před škodlivým účinkem volných radikálů. Dokáže hloubkově hydratovat, změkčit ztvrdlou kůži v oblasti loktů, pat a dlaní, obnovit pokožku zasaženou ekzémem a lupénkou, či podpořit regeneraci drobných popálenin. Jeho další funkcí je obnova elasticity pokožky a chránění před vysoušením či omrzlinami. Pokud však chcete dodat svému tělu i zevnitř tuto výživnou bombu, bránit vám nebudeme. Olej je jedlý a proto oblíbený i v kuchyni. 

Tip: Jelikož avokádový olejíček může působit trošku těžce na pleť, doporučujeme jej aplikovat spíše na noc, kdy pleť nezatěžují faktory z okolního prostředí a může odpočívat.

  1. Havlíkova přírodní apotéka
  2. Skin
  3. |Bio Havlíkův balzám na rty - 5ml