KOSATEC FLORENTSKÝ

(Iris fiorentina)
Původ: jih Francie

Kosatec florentský je rostlina z čeledi kosatcovitých (Iridaceae). Jeho latinský název pochází od řecké bohyně duhy, která je představena v pestrobarevnosti nápadných květů. Jedná se o pozemní bylinu s oddenky, cibulemi nebo hlízami a jednodomými oboupohlavními květy. Jeho původ se odhaduje na jih Francie, popřípadě jih Itálie. Kosatec florentský je často přiřazován kosatci německému, kvůli jejich podobnému vzhledu a původu, který však není stoprocentně jasný. 

V kosmetice se nejčastěji používají extrakty z oddenku a esenciální olej ze sušených a namletých kořenů byliny. Dominantní látkou je flavonový glykosid iridin a dále organické kyseliny, třísloviny, isoflavonoidy, silice, sliz a škrob. Bohatý je také na cukry a polyfenoly, které dodávají zvlhčující, uklidňující a protizánětlivé vlastnosti. To napomáhá regulaci lesku pokožky, stahování rozšířených pórů a zlepšení stavu akné. Vyrovnává metabolismus lipidů a napomáhá obnově přirozené kožní mikroflóry. Pokožku udržuje čistou a svěží.

tip: Směs extraktu z kosatce florentského, vitaminu A a zinečnaté soli tvoří aktivní látku Cytobiol Iris A2. Proto tuto bylinku můžete nalézt mezi ingrediencemi i pod tímto názvem.

  1. Havlíkova přírodní apotéka
  2. Skin
  3. |Bio Havlíkův balzám na rty - 5ml