KOSTIVAL LÉKAŘSKÝ

(Symphytum officinale)
Původ: Evropa

Kostival lékařský je léčivá bylinka z čeledi brutnákovitých (Boraginaceae). Jde o půl metru až metr vysokou vytrvalou bylinu, která je ve vrchních partiích větvená. Má vejčitě kopinaté listy a květy načervenalé, fialové, červenofialové či modrofialové barvy. Vzácně mohou být květy bílé i narůžovělé. Roste na vlhčích stanovištích a především na hlinitých a jílovitých půdách, které jsou bohaté na živiny. Naleznete ho na březích řek a potoků, vlhkých loukách, polích a v lesích. Vyskytuje se především v Evropě, ale i v oblastech sahajících do Střední Asie a Americe, kam byl časem převezen.

Kostival se sbírá především pro svůj kořen. Proto se můžete setkat i s názvem “černý kořen”. Sbírají se však občas i jeho listy. O jeho léčivých schopnostech je zmiňováno v lékařských dokumentech z 12. století. Traduje se, že jeho šťávu používali již staří Řekové, kteří jím potírali zranění, jelikož věřili, že pomáhá růst roztrhanému masu. Obsahuje hlavně třísloviny, slizové látky, silice a alkaloidy. Dále obsahuje látky jako steroid saponin, vitamin B12 a řadu látek bílkovinné povahy. Má hojivé, protizánětlivé, adstringentní a demulgentní účinky. Hojí rány a podporuje rychlou obnovu tkání, proto se doporučuje na výrony, modřiny či křečové žíly. Je skvělý také při zánětech, bolestech kloubů, ale i urychluje hojení zlomenin. 

tip: Efekty vnitřního užití jsou stále nejasná a kvůli jeho toxicitě jej nedoporučujeme, a už vůbec ne během těhotenství. Radši se vnitřnímu užití úplně vyhněte. Použití v kosmetických přípravcích je však zcela bezpečné, jelikož pyrrolizidinové alkaloidy se metabolizují na toxiny pouze po průchodu zažívacím aparátem a kožní bariérou neprochází.

  1. Havlíkova přírodní apotéka
  2. Skin
  3. |Bio Havlíkův balzám na rty - 5ml