LEVANDULE LÉKAŘSKÁ

(LAVANDULA ANGUSTIFOLIA)
Původ: Západní středomoří

Léčivá keřovitá rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), která je známá svým pestrým fialovým zbarvením a výraznou aromatickou vůní. Původem pochází ze západního středomoří, odkud se díky rozvíjení kultur rozšířil do celého Středomoří a dál. Levandule nemá ráda přemokření a dobře snáší sucho. Co potřebuje je však kvalitní půda a prostor. 

Levandule je často využívaná jako bylinka v domácnosti a je spíše známá pro své nasládlé aroma než pro své léčivé účinky.  Sušené květy se nachází v bylinných receptech k ošetření akné a ekzému. Kvetoucí hroty mohou být sušeny a použity v tinktuře, často ale v podobě extrahovaného éterického oleje. Esenciální olej je pro použití mnohem šetrnější než spoustu jiných éterických olejů, čímž je bezpečný pro přímou aplikaci na tělo. Je antiseptický, antispasmodický, aromatický, diuretický, stimulační (může být i sedativní) a tonický. Není moc často využíván interně. Používá se zejména externě na místa, kde působí regeneračně a tonizačně. Hodí se při léčbě popálenin, opaření, kousnutí a jiných potížích. Látky obsažené v levanduli kůži chrání před přílišným rozmnožením škodlivých mikroorganismů. Je skvělá svým uvolňujícím a uklidňujícím účinkem na nervový systém a při revmatických potížích se pak používá olejíček k masážím a pro uvolnění a relaxaci svalů.

tip: Pokud vás trápí migrény, kápněte si na prsty trochu kvalitního levandulového olejíčku a jemnými krouživými pohyby masírujte oblast spánku.

  1. Havlíkova přírodní apotéka
  2. Skin
  3. |Bio Havlíkův balzám na rty - 5ml