LILEK BRAMBOR

(Solanum tuberosum)
Původ: Česká Republika Prvotní původ: Peru (horské oblasti And)

Lilek brambor, také jako brambor hlíznatý a nebo brambora, je víceletá hlíznatá rostlina z čeledi lilkovitých (solanaceae). Brambory jsou jednou z nejvýznamnějších zemědělských plodin. Je to rostlina s hranatou rozvětvenou lodyhou, která dorůstá do výšky až jednoho metru. Květy jsou nejčastěji bílé, růžové či fialové se žlutými nebo oranžovými prašníky. Důležité jsou svazčité kořeny s hlízami nepravidelného tvaru, které jsou nejčastěji žlutého až světle hnědého zbarvení, popřípadě jsou i červené až červenofialové.  

Brambory jsou bohaté na škrob, polysacharidy, proteiny, aminokyseliny, polyfenoly, minerály, vitamíny C, B1, B6, B9 (kyselina listová), alkaloidy, lipidy, cukry, draslík a vlákninu. Díky svým antibakteriálním a zklidňujícím účinkům jsou brambory a jejich škrob používány bylinkáři k různým léčebným a kosmetickým účelům. Extrakt z hlíz brambor působí na pleť hydratačním, chladivým a zklidňujícím efekt a zároveň, všechny složky společně napomáhají v boji proti přirozenému stárnutí kůže. Šťáva z brambor snižuje zánětlivost pokožky, čímž napomáhá v boji například proti akné a hraje důležitou roli v obnově buněk. Kromě toho, vitamin B6 napomáhá produkovat aminokyseliny, které jsou stavebním materiálem pokožky. 

tip: Brambora je také účinná na oteklé oči a kruhy pod nimi. Na oči stačí totiž přiložit plátky čerstvých brambor a nechat je působit. Vaši oči a jejich okolí bude uvolněné a osvěžené. Pokud se ale rozhodnete pro výrobu domácí kosmetiky s obsahem šťávy z brambor, vyvarujte se zeleným a naklíčeným bramborám. Ty totiž mohou být toxické a vaší pleti pak spíše ublíží.  

  1. Havlíkova přírodní apotéka
  2. Skin
  3. |Bio Havlíkův balzám na rty - 5ml