TUBERÓZA

(Polianthes tuberosa)
Původ: Mexiko

Tuberóza, známá také jako noční hyacint, je vytrvalá rostlina s výrazným silně vonícím květenstvím. Tato rostlina má kořenové hlízy, které mírně připomínají cibuli, dužnatou trávovitou hlízu, listnatý stvol vyrůstající 50 až 100 cm a výrazné bílé květy.  Je značně odolná, proto se dnes pěstuje v teplých oblastí severní Afrika, jižní Evropy, Íránu, Gruzie a zejména Asie. Po introdukci se stala velmi populární obzvláště v Indii, díky čemuž se stala široce používaným symbolem v hinduistických tradicích a rituálech. 

Tuberóza je zdrojem vonných silic, které se využívají do parfémů. Dále se z plodů tuberózy vyrábí esenciální olej, který obsahuje kyselinu olejovou, linolovou, linolenovou, rostlinné steroly jako campesterol, stigmasterol a β-sitosterol a vitamin E. Plody připomínající hvězdičky jsou nejbohatším olejovým zdrojem na omega -3 mastné kyseliny. Celkový obsah esenciálních mastných kyselin je 95%. Díky jeho složení je používaný právě na vlasy a vlasovou péči. Vlasy dělá jemnější, měkčí na dotek, lesklejší a odolnější. Má silný regenerační účinek a díky několika studiím bylo dokázáno, že vlas zahlazuje a snižuje jeho nerovnosti a nedokonalosti.  

tip: Esenciální olejíček z tuberózy má relaxační účinky na mysl, nervovou soustavu a svaly. Dokáže tlumit křeče i úporný kašel. Stimuluje dokonce i části mozku, které jsou zodpovědné za sexuální pocity.

  1. Havlíkova přírodní apotéka
  2. Skin
  3. |Bio Havlíkův balzám na rty - 5ml