Slunce – dobrý sluha, ale zlý pán

22. 05. 2020

Všichni milujeme ten pocit, když na nás dopadnou paprsky slunce. Den je hned o něco lepší a jsme usměvavější. Sluneční záření je pro naše tělo nezbytné – zajišťuje mnoho fyziologických procesů – např. produkci vitaminu D či serotoninu, tzv. „hormonu štěstí“.

Pokožka naše tělo chrání před vnějším prostředím, její zdraví a rovnováha je tedy pro naše tělo velmi důležitá. Víte, že pokožka funguje také jako alarm? Zčervenáním nám dává najevo, že se máme před sluncem schovat. Hnědá barva znamená, že se trápí a je už pozdě. Pokud svoji pokožku dostatečně nechráníme kvalitními krémy se správným UV faktorem, vysušuje se, ztrácí pružnost, objevují se pigmentové skvrny a vrásky – předčasně stárne, stává se obětí tzv. photo-agingu.

Slunce je dobrý sluha, ale zlý pán. Svoji pokožku bychom proto měli chránit před UV zářením nejen v létě, ale po celý rok. Věřte, že vám bude velmi vděčná.

Sluneční záření – proč rozlišujeme UVA a UVB záření?

UVA paprsky pronikají do hlubších vrstev kůže. Mají za následek opálení (aktivují melanocyty), ale také dlouhodobé poškození pokožky - photo-aging – tvorbu vrásek, pigmentových skvrn, ochabnutí pleti. Rovněž dochází k uvolňování volných radikálů a změnám DNA pokožky.

Sluneční záření – proč rozlišujeme UVA a UVB záření

UVB paprsky pronikají pouze do svrchní vrstvy kůže. Způsobují zarudnutí a spálení pokožky.

Ochranná řada chrání před UVA i UVB paprsky. Minerální filtry účinně zamezují průniku záření do kůže, neboť ochranná vrstva je na kůži, zatímco chemické filtry pronikají do kůže, kde paprsky přeměňují na teplo.

Jak můžete chránit svoji pokožku?

Existují dva základní druhy UV filtrů – tzv. chemické a minerální. Liší se nejen svým složením, ale především způsobem, jakým pleť před UV zářením chrání. Oba mají své výhody i nevýhody. Při výběru toho správného přípravku s UV filtry je tedy především důležité se rozhodnout, jaká cesta je pro vás tou správnou volbou.

Chemické filtry

Jak název napovídá, jedná se o chemické substance, které se vstřebávají do těla. Mezi chemické filtry řadíme např. oxybenzon, benzophenon, octocrylen, homosalate, ethylhexyl p-methosycinnimate, atd. Jejich výhodou je především to, že na pokožce nezanechávají žádný viditelný film, vstřebají se a je možné je použít například i pod makeup. Rovněž jsou levnější na výrobu, a proto jsou přípravky v porovnání s minerálními filtry levnější. Chemické filtry mají několik zásadních nevýhod.

  1. Vytváří v těle volné radikály – ty následně poškozují buňky pokožky, která předčasně stárne a může dojít dokonce až ke vzniku rakoviny kůže.
  2. Mohou se ukládat v těle – tím, že se vstřebávají do kůže, musí je následně tělo vyloučit, což však ne vždy dokáže. Mohou tak ovlivňovat hormonální rovnováhu (např. oxybenzon).
  3. Zahřívají nás – UV záření je v kůži přeměňováno na teplo, je nám tedy pocitově tepleji, více se potíme.
  4. Fungují se zpožděním – filtry se musí do pokožky nejprve vstřebat, účinkují zpravidla až za 15-20 minut.

Chemické filtry jsou rovněž velmi diskutovaným tématem přímořských států. Chemické filtry znečišťují pobřežní oblasti, kde způsobují úhyn korálů. Řada států (např. Hawai, Palau, Florida) postupně přistupují k zákazu používání vybraných druhů chemických filtrů. Na druhou stranu je důležité zmínit, že s postupem času se chemické filtry vyvíjejí a jejich vlastnosti se zlepšují.

Minerální filtry

Minerální filtry jsou přírodní látky vyrobené z nerostných surovin, které se do těla nevstřebávají. Na kůži vytváří tenkou krycí vrstvu, která vytvoří ochranný štít odrážející dopadající paprsky UV záření. Oproti chemickým filtrům jsou bezpečnější (nevznikají na ně prakticky žádné alergické reakce), jsou vhodné pro velmi citlivou pleť a dětskou pleť. Působí okamžitě po nanesení a jsou voděodolné.

Mezi nevýhody minerálních filtrů patří vyšší cena a lehce horší roztíratelnost.

Někteří mohou namítnout, že nevýhodou je i skutečnost, že na pokožce zanechávají viditelnou bílou vrstvu. Ale pozor – tato „nevýhoda“ je naopak žádoucí. Hlavním smyslem UV filtru je přeci ochrana pokožky. Nejlépe ji ochráníme, pokud se paprsky od pokožky odrazí a vůbec se do ní nedostanou.

V kosmetice jsou pro ochranu před UV zářením používány především oxid zinečnatý a oxid titaničitý. Oxid zinečnatý plní úlohu fyzikálního UV filtru UVA i UVB paprsků a odráží dopadající sluneční paprsky, tím chrání hlubší vrstvy pokožky před škodlivými účinky na kožní buňky. Nejčastěji se získává z nerostu zinkit a patří skutečně k tomu nejčistšímu a nejlepšímu, co můžete pro ochranu pokožky použít. Oxid titaničitý chrání především před UVB zářením, které má za důsledek zarudnutí a spálení pokožky.

Nano nebo non-nano?

U minerálních filtrů rozlišujeme podle velikosti jednotlivých pigmentů na mikročástice a nanočástice.

Nanočástice jsou velmi malé (pod 100 mikrometrů) a zanechávají na pokožce tenčí, méně bílou vrstvu. Zatím však nebyl důsledně prozkoumán jejich možný vliv na lidské zdraví, neboť se mohou přes póry vstřebávat do těla. Použití nanočástic musí být vždy označeno na obale přípravku.

V čem je naše Ochranná řada jiná?

V Apotéce nechceme používat chemické filtry. Věříme v sílu přírody. V opalovacích emulzích a krému používáme minerální filtry bez nanočástic, které díky špičkovému procesu výroby zanechávají pouze velmi tenkou bílou vrstvu. Opalovací emulze a krém jsou vyrobeny tzv. obrácenou emulzí, díky tomu mají zvýšenou voděodolnost a není nutné je nanášet po každém vykoupání.

Obsahují také aktivní látku Antileukine™ 6, extrakt z mořské „zlaté“ řasy Laminaria Ochroleuca. Tato aktivní látka pomáhá oddálit zčervenání a podráždění pokožky vlivem UV záření, pokožku zklidňuje a pomáhá ji chránit DNA před poškozením UV paprsky, zesiluje účinky ochranných SPF filtrů, pokožku hydratuje a také pomáhá redukovat vrásky.

  1. Havlíkova přírodní apotéka
  2. Krémová maska Nechtík 30 ml (receptúra č.14)